Thor: Popis děje

22. listopadu 2013 v 14:24

THOR: BŮH BLESKU (2011)

Roku 965 Všeotec Odin, král Asgardu, vedl válku proti Ledovým obrům z Jotunheimu, aby jim zabránil dobýt devět světů. Ve válce zvítězil a obrům sebral artefakt skříňku prastarých zim. Jeho vítězství znamenalo nastoletí míru po mnoho jeho vládnoucích let.

V současnosném roce 2011 probíhá v Asgardu korunovace Thora, syna Odina. Avšak je přerušena vpádem Ledových obrů, kteří se pokusí odnést skříňku. Proti nařízení Odina se Thor společně se svým bratrem Lokim vydá do Jotunheimu pohrozit tamnímu králi Laufeymu. Konfrontace vede k boji, do kterého nakonec musí zasáhnout Odin a své syny zachránit. Tento zásah však ukončí smír mezi rasami. Thor je za svou aroganci a oslabení míru vyhoštěn na Zemi, kdy je také zbaven svých schopností.

Thor se ocitne v Novém Mexiku, kde astrofyzička Jane Fosterová, její asistentka Darcy a Dr. Erik Selvig zkoumají přírodní anomálie. Najdou Thora a odvezou ho do blízkého městečka. Jeho zbraň - artefakt - kladivo Mjolnir, které Odin také poslal na Zemi, mezitím naleznou tamní obyvatelé. Brzy poté tuto oblast zajistí agenti S.H.I.E.L.D.u. Thor se poté k onomu místu vydá.

Loki mezitím zjistí, že je Laufeyho syn, adoptovaný Odinem. Odin nečekaně předčasně upadne do každoročního "Odinova spánku". Loki se tak chopí trůnu a nabídne Laufeymu skříňku prastarých zim a smrt Odina. Asgardská Trojice bojovníků (Volstagg, Fandral a Hogun) společně s bojovnicí Sif se vydají na Zemi pro Thora, aby vrátil do Asgardu pořádek. Loki na ně vyšle Ničitele, aby je zabil. Bojovníci naleznou Thora, ale ten je stále bez své moci. Ničitel je porazí, avšak Thor se nabídne jako oběť, aby zachránil přátele. Díky své obětavosti a lidskosti se na pokraji smrti vrátí Thorovi jeho božská moc. Poté Ničitele konečně porazí.

Nato políbí Jane Fosterovou na rozloučenou a vydá se se svými přáteli do Asgardu. V Asgardu mezitím Loki zradil Laufeyho a zabil ho, poté se pokusil zničit Jotunheim. Thor mu v tom zabránil tím, že zničil Bifröst - most, který spojoval Asgard s dalšími světy. Výbuch mostu odhodí oba bratry do vesmíru, na poslední chvíli je však zachytí probuzený Odin. Loki se však pouští a mizí ve vesmíru.

Thor nakonec přizná, že není připravený být králem Asgardu.

NAŠE HODNOCENÍ: 75%/HODNOCENÍ ČSFD: 74%


.

THOR: TEMNÝ SVĚT

Úvodní scéna popisuje starobylou bitvu, kdy před mnoha tisíciletími Bor, otec Odina, soupeří s temným elfem Malekithem, který se snažil zničit vesmír zbraní známou jako Aether. Bitva se uskutečnila v Temném světě Svartalfheim, domově temných elfů. Elfové však byli poraženi a Malekith uprchl. Zbraň Aether byla ukryta Asgarďany.

Hlavní dějová linie filmu se odehrává rok po událostech v New Yorku, které popisuje film Avengers z roku 2012, kdy hlavní hrdina Thor zavádí pořádek ve vesmíru mezi devíti světy. Současně je Loki za své zločiny uvrhnut do vězení do konce věčnosti. Mezitím na Zemi Dr. Jane Fosterová objeví přechody mezi světy, které se zjevují s blížící se korvengencí devíti světů. Jeden z přechodů Jane Fosterovou vtáhne a ta se ocitne přímo u Aetheru, který ji infikuje.

Strážce Asgardu Heimdall upozorní Thora, že Jane zmizela ze Země a ten se jí kvapně vydá hledat. Na Zemi objeví, že Jane je infikována neznámou silou, proto jí vezme do Asgardu, kde se dozvědí, že jde o Aether. Nyní aktivní Aether a blížící se konvergence však přivolá i Malekitha, který vyčkával ve vesmíru. Napadne Asgard a prolomí jeho obranu.

Thor se rozhodne vzít Jane do Temného světa a tam s pomocí lstí Lokiho zničit Aether v momentu, kdy ho bude Malekith vysávat z Jane. To však Odin zakáže a vydá rozkaz připravit se na finální bitvu v Asgardu. Thor však poruší tento rozkaz a tím spáchá velezradu. S pomocí Heimdalla, Lokiho a přátel Fandrala, Volstagga a Sif uprchnou s Asgardu a uskuteční první plán. Situace se však nečekaně zkomplikuje.

K finální bitvě dojde v Anglii ve městě Greenwich.

Naše hodnocení: 100%/Hodnocení ČSFD: 82%


 


Aktuální články

Reklama